Passzív réteg
Az úgynevezett passzív réteg egy vékony oxidréteg, ami a nem rozsdásodó acél felületén képződik, amikor oxigénnel érintkezik. Az acél krómatomjai az oxigénatomokkal tömör és kémiailag semleges (ezért „passzív réteg” a megnevezés) oxidréteget képeznek, ami az oxidáció előrehaladását és így az acél rozsdásodását megakadályozza. A passzív réteg megjelenése, ill. tartóssága elsősorban az acélötvözet összetételétől függ.
A nemesacélok is ugyanúgy reagálnak az oxigénre, mint a normál acélok és oxidréteget képeznek. A normál acél esetén az oxigén a meglévő vasatomokkal reagál és porózus felületet, rozsdát alakít ki, ami lehetővé teszi a további reakciót. Ez a munkadarab teljes elrozsdásodásához vezethet.
A nem rozsdásodó nemesacélnál az oxigén az acél felületén relatív magas koncentrációban jelen lévő krómatomokkal lép reakcióba és hoz létre passzív réteget.
A nem rozsdásodó nemesacéloknál a rozsda keletkezésének két oka van:
- a passzív réteg nem tudott kialakulni, vagy
- a passzív réteg megsérült
A passzív réteg gyors kialakulását csak magas szintű tisztasággal lehet biztosítani. A feldolgozott felületeket alaposan meg kell tisztítani minden maradványtól. Ez különösen érvényes a csiszolóanyagok maradványaira. Ezért a nemesacélok feldolgozására alkalmas csiszolóanyagok alapvetően klór-, vas- és kénmentesek (tömeghányad < 0,1 %).
további témák a következő területről:
- Csiszolóanyagok szemcsefajtái
- Hordozóanyag
- Csiszolóeszköz agresszivitása
- Vágási sebesség
- Csiszolótárcsa keménysége
- Multikötés
- Szórásvastagság
- Antisztatikus kivitel a csiszolóanyagoknál
- Legkisebb törési sebesség
- Agglomerátum
- Élettartam
- oSa (Szervezet a Csiszolószerszámok Biztonságáért)
- Csiszolóeszközök maximális üzemi sebessége
- Vulkánfiber
- Fedőragasztó a csiszolóanyagok gyártásánál
- Szalagvégtelenítés
- Mikrokristály
- Turbószegmens
- Elektrosztatikus szórás
- Biztonság
- Rugalmasítás
- Csiszolóanyagok tárolása
- Lyukasztási formák csiszolóanyagokhoz